+386 (0)2 52 13 650 info@pgz.si

PO - PE: 8.00 - 14.00

SEARCH BOX

Vedno dobro obveščeni ...

GZS POZDRAVLJA SPREJEM PREDLOGA STALNE SHEME SKRAJŠANEGA DELOVNEGA ČASA NA VLADI IN JO POZIVA K ČIMPREJŠNJI UPORABI V KRITIČNIH PANOGAH


10. 3. 2025


Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) pozdravlja odločitev vlade, ki je sprejela Predlog zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, za kar si je GZS skupaj z drugimi gospodarskimi organizacijami prizadevala že dlje časa. Gre za nujno sistemsko rešitev, ki jo je GZS zagovarjala že od prvih izkušenj s skrajšanim delovnim časom v času covidne in energetske krize. GZS pričakuje, da bo shema zaživela takoj po sprejemu zakona in da bo vlada ukrepe sheme uporabila že za obstoječe težave v nekaterih gospodarskih panogah. 


»Zakon bo omogočil podjetjem, da hitreje in učinkoviteje prilagajajo obseg dela glede na gospodarske razmere ter obenem ohranjajo zaposlitve, kar je v trenutnih razmerah ključno. Zato je izjemnega pomena, da poslanke in poslanci Državnega zbora zakon čimprej sprejmejo. Nato pa mora vlada nemudoma preučiti, v katerih panogah bi bilo že sedaj glede na zaostrene gospodarske razmere potrebno uporabiti shemo,« je poudarila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. 

GZS je ob tem pozdravila sicer konstruktiven dialog z vlado pri pripravi zakona kot tudi z drugimi socialni partnerji, ki so predlog zakona na Ekonomsko socialnem svetu (ESS) enoglasno podprli. »Takšne sistemske rešitve, ki omogočajo hitrejšo prilagoditev gospodarstva, so ključne za dolgoročno konkurenčnost Slovenije,« je dodala Vesna Nahtigal. Bila pa je kritična do dolžine postopka sprejemanja zakona od januarske potrditve na ESS. Do samega sprejetja v Državnem zboru RS pa lahko sedaj traja tudi še dva meseca, kar je po mnenju generalne direktorice GZS predolgo. Nenazadnje nekatera podjetja zaradi zaostrenih gospodarskih razmer in s tem zmanjšanih naročil že sprejemajo lastne ukrepe in odpuščajo delavce.

Shema predstavlja pomembno sistemsko rešitev za podjetja in njihove zaposlene v času gospodarskih kriz. Pomembno je, da bo vlada predvidene ukrepe v shemi v praksi sprejemala pravočasno in hitro. Samo na ta način bo podjetjem dejansko pomagala premostiti gospodarske krize, ki se kažejo v zmanjšanju naročil, in posledice naravnih nesreč. Podjetja bodo tako v času krize ohranila svoje zaposlene, njihovo znanje in kompetence, s tem pa jim bo omogočeno, da po ponovni pridobitvi naročil hitro vzpostavijo normalno poslovanje. Po drugi strani bodo zaposleni s tem ohranili svoja delovna mesta in socialno varnost tudi v času kriz.


V času covidne in energetske krize se je tovrstna interventna shema izkazala za učinkovit način blažitve gospodarskih pritiskov. GZS se je zato zavzemala za oblikovanje stalne sheme po vzoru bližnjih gospodarsko in menjalno povezanih držav. 


Pomurska gospodarska zbornica

Lendavska 5a, 9000 Murska Sobota

+386 (0)2 52 13 650

URADNE URE

PO - PE: 8:00 - 14:00